Adaptačný program
Vstup dieťaťa do materskej školy je prvým krokom do spoločnosti. Dieťa náhle zmení rodinné prostredie, ktoré preň predstavuje životnú istotu a bezpečie, za neznámy a cudzí systém, ktorý nepozná. Táto zmena prináša problémy nielen pre dieťa ale i pre rodičov a učiteľky.
Prostredníctvom adaptácie sa vylučujú a zoslabujú negatívne vplyvy prostredia alebo sa umožňuje pôsobenie pozitívnych vplyvov.
Adaptačný proces je podmienený viacerými faktormi ako sú: zrelosť vyššej nervovej sústavy, výchovný štýl v rodine, zdravotný stav dieťaťa, vek dieťaťa, predchádzajúci pobyt v kolektívnom zariadení.
Pri pokusoch uľahčiť novoprijatým deťom prechod z rodiny do materskej školy sa učiteľky opierajú o svoje profesionálne skúsenosti.
Rodičia a učiteľky by sa mali spolu dohovoriť ako dieťa čo najúčinnejšie podporiť. Spolupráca je veľmi dôležitá a mala by trvať po celú dobu dochádzky do materskej školy.
Rodičia svojmu dieťaťu môžu uľahčiť vstup do materskej školy tým, že mu umožnia zbierať už vopred skúsenosti a pomôžu mu vyrovnať sa s požiadavkami postupne. Preto je dobré , ak rodičia :
- Trénujte odlúčenie. Už pred vstupom do MŠ by malo dieťa vydržať krátku dobu bez mamy. Príležitostné odlúčenie mu umožní získať istotu, že matka neutečie, ale že sa po určitej dobe vráti. Tieto prvé skúsenosti sa však pozitívne prejavia len vtedy, keď sa rodičia vrátia len v dohodnutú dobu. Dlhé lúčenie matky s dieťaťom je pre oboch bolestné a nepomáha, zneisťuje dieťa a podnecuje strach.
- Umožnite dieťaťu stretávanie sa s vrstovníkmi. Sprostredkujte dieťaťu kontakt s vrstovníkmi (napr. na detskom ihrisku), aby sa naučilo s nimi vychádzať.
- Zoznámte deti s materskou školou. Rozprávajte deťom o škôlke. Usilujte sa byť reálny, čiže žiadne fantazírovanie aké krásne hračky a skvelý kamaráti ich čakajú. Môže sa stať, že sa dieťaťu hračky v MŠ nebudú páčiť. Radšej sa s dieťaťom prejdite k MŠ a cez plot si obzrite dvor, preliezky ... Ak uvidíte pani učiteľku s deťmi vonku a vaše dieťa prejaví záujem pripojte sa k ním a zahrajte sa, radi Vás privítajú.
- Berte ohľad na telesnú záťaž. Začiatok v MŠ je pre deti telesne náročný. Deti rýchlo vyčerpajú svoje sily, pretože deň v MŠ je pre ne únavný. Bezprostredne po návšteve MŠ dieťa potrebuje čas na odpočinok, preto nákupy, prechádzky, návštevy ihriska a pod. by ste mali odložiť.
- Zabráňte stresu navyše. Po vstupe do MŠ nezaťažujte dieťa s ďalšími náročnými situáciami, ktoré mu spôsobia ďalší stres. Ak vás napríklad čaká narodenie súrodenca, zvážte, či nie je vhodné nástup do MŠ odložiť.
Adaptačné fázy
Prvá časť adaptácie
Prvé dni.
V adaptačnom pobyte umožňujeme rodičovi podľa jeho želania pobyt s dieťaťom v triede /len v prípadoch, ak dieťa neustále plače, odmieta pobyt v MŠ /
Dieťa sa oboznámi s prostredím MŠ a zamestnancami. Je s rodičom v triede krátko - do 10:00 h. Iniciatívu preberá rodič. V prvej fáze učiteľka dieťa privítala a nezapája sa do hry. Rodič nesmie od seba dieťa posielať preč, ale sa s ním hrá, prezerajú si triedu, ukazuje mu hračky. Po skončení hry odkladá ich spolu s dieťaťom na pôvodné miesto. Podľa správania sa dieťaťa v MŠ sa určí dĺžka adaptácie.
Dieťa, ktoré neostáva v triede s rodičom je potrebné pri príchode ich rýchlo odpútať od seba. ROZLÚČIŤ SA VEĽMI RÝCHLO!!!
Existencia pevného bodu.
Deťom pomôže, ak poznajú kohokoľvek v škôlke ako pani učiteľku, tetu upratovačku alebo súrodenca, kamaráta. Pomôže, ak si dieťa prinesie obľúbenú hračku, vankúšik, ktoré pomáhajú prekonať pocit neistoty a strach.
Druhá časť adaptácie
V druhej fáze dáme osobe, ktorá dieťa sprevádza stoličku na jedno miesto, tak dieťa môže odbehnúť ku hre, alebo sa vrátiť späť k rodičovi. Učiteľka ponúka hračky, pokúša sa dieťa zapojiť do hry. Ak dieťa neodmieta prítomnosť učiteľky adaptačný proces môže byť ukončený. Dieťa desiatuje a obeduje.
Dieťa je v materskej škole bez doprovodu do 10,00 h (resp. na 2-3 hodiny), alebo na dopoludnie (4-5 hodín).
Oboznamuje s kolektívom detí, s denným režimom, kultúrno-hygienickými návykmi, pobytom vonku. Získava návyky kolektívneho spávania sa, učí sa sebaobsluhe v prostredí MŠ. V tomto období je potrebné rešpektovať dieťa, jeho potreby a túžby a vedieť ho plne uspokojiť.
Tretia časť adaptácie
Matka je za zatvorenými dverami, odkiaľ pozoruje dieťa. V prípade potreby sa k dieťaťu vráti. Deti, ktoré nemajú výrazne problémy ostávajú v MŠ aj na spánok.
V tomto prípade, rodič hneď po popoludňajšom odpočinku prichádza pre dieťa a postupne predlžuje čas jeho adaptácie.
Dĺžku adaptácie je potrebné prispôsobiť dieťaťu a jeho zaraďovaniu sa do kolektívu.
Ak dieťa nevie prijať život v MŠ, zástupkyňa v MŠ po konzultácii s rodičom prerušiť jeho dochádzku, prípadne odložiť na ďalší školský rok.